1.02.2016

Ölüm Defteri - Death Note (Manga/Dizi/Film)
Yeni yıldan hepinize merhabalar sevgili okurlar :)

Uzun zamandır yayın paylaşmadım. Emin olun geçerli mazeretlerim vardı. 2 ayı geçkin bir süre boyunca elime kitap alamadım. Çalışmam gereken bir sınavım vardı. Ek olarak migrenim nüksedince bu süre biraz uzadı. Neyse ki bu sorunlar artık geçmişte kaldı.

Bu arada eski hızımda olmasa da okumaya tekrar başladım. Ama böyle size anlatılacak kadar beni etkileyen bir kitapla karşılaşmadım. Instagram hesabımdan neler okuduğumu paylaşıyorum, minik yorumlar yazıyorum ama beni blogumda yazmaya sürükleyecek bir şeyler okuyamadım henüz.

Bugün ki konumuz epey zamandır A'dan Z'e kurcaladığım manga serisi Ölüm Defteri.

Mangaları bitireli epey zaman oldu. Ama filmlerini ve dizisini de izleyip öyle yazmak istedim ve nihayet bitirdim :D

Ne olur ne olmaz diye ilk etapta serinin ilk 3 ya da 4 kitabını birlikte aldım. Sonra baktımki sürüklüyor, kalanını da edindim. Zaten çerez gibiler. Bir çırpıda bitiveriyorlar. Beni zorlayan tek kitap 13. yani son kitaptı.

Seri gayet ilgi çekici ve keyifli. Konusundan biraz bahsedeyim.

Elimizde çok zeki bir öğrencimiz var. Adı Yagami Light. Kendisi bir lise öğrencisi.

Günün birinde bir defter buluyor. Defterin içinde şöyle bir yazı var:


BU DEFTERE ADI YAZILANLAR ÖLÜR!

Tabii Light akıllı, mantıklı bir genç. Bu yazı ona bir şaka gibi gelir önce. Sonra bir deneme yapar ve gerçekten deftere adı yazılan kişinin öldüğünü görür. Durum böyle olunca, Light kendine bir görev edinir. Dünyayı suçlulardan temizlemeye karar verir. Durduk yere kalp krizinden ölen suçlu sayısı çoğalınca ne olmasını beklersiniz? Ölümler birilerinin dikkatini çeker. Ortada suçluları öldüren ve yöntemi keşfedilemeyen bir katil dolandığı için Dünya'nın en iyi dedektifi işi devralır.Buradan sonra seri boyunca bir zeka savaşı sürmekte. Karşılıklı hamleler, tuzaklar, tahminler birbirini kovalıyor. Bir nevi satranç gibi :)

Şahsi fikrim şöyle; Seriden memnunum. 7. sayıdan sonra eski heyecanımı yitirdim fakat ilerlemeyi kesemedim. Çizimler güzel ama renkli olmasını tercih ederdim şahsen :D
13. sayının neden beni zorladığını da
söyleyeyim. Seri aslında 12. sayıyla sona eriyor. 13. sayıda ise yazar ve çizerle yapılan röportaj, serinin genel değerlendirmesi, karakter analizleri ve minik bir ek bölüm yer alıyor. Yazı puntosu küçük. Mangalar tersten okunduğu için (sayfalar bizim gibi sağdan sola değil, soldan sağa çevrilerek okunuyor) bazen gidişat karışabiliyor. Bazense zaten bildiğim şeyler tekrar anlatılıyor gibi geldi. Yazar ve çizerle olan röportaj çok keyifliydi. Bir yandan da anime uyarlamasını izliyordum.

Anime uyarlaması ara ara değişiklik gösterebiliyor. Fakat genel olarak aynı ilerliyor. Okumayı seviyorsanız mangalarına, izlemeyi seviyorsanız animesine bakmanız yeterli. Benim gibi hepsini yapmanıza gerek yok yani :DTabii bir de sinema uyarlaması var bu sevilen manga serisinin. 3 film mevcut.


Death Note, 2006 yılında 2 part halinde çekilmiş. Sonra ise L karakterine ait olan L: Change The World isimli film 2008'de izleycinin beğenisine sunulmuş. Death Note uyarlamaları fena değil, hatta görsel olarak çok hoşuma gitti ama orjinal kurguyla inanılmaz oynanmış. L: Change The World'ü diğer ikisinden çok daha fazla sevdim. Tabi bu filmde manga uyarlaması ama henüz Türkçe'ye çevrilmedi.Burada da fragmanı var:


Bu seriye ait son yayın Aralık ayında satışa sunulan Death Note - Bir Başka Defter - Los Angeles BB Cinayetleri isimli kitap. O da elime geçmiş bulunuyor.

Yani Akılçelen Kitaplar yayınladıkça ben alıp okumaya devam edeceğim :)

Sevgiler :) 

4 yorum:

  1. Death Note izlediğim ilk animeydi ve yeri ben de çok ayrıdır. Anime bittikten sonra ben mangaları da merak ettim ve ilk cildi okudum. Sonra nedense okumaya devam etmek gelmedi içinden, sanırım hikayeyi bildiğimden kaynaklandı bu durum. Keşke önce mangaları okuyup, uyarlamaları sonra izleseydim siz gibi.. Ama yine de çok seviyorum :D Paylaşım için teşekkürler :')

    YanıtlaSil
  2. Death note another note u internetten okumanın bir yolu yok mu ?
    Varsa siteyi söyleyin lütfen

    YanıtlaSil

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe