5.10.2015

Kan Şarkısı - Blood Song by Anthony Ryan

Kitap Adı : Kan Şarkısı (Kuzgunun Gölgesi, #1)

Yazar Adı : Anthony Ryan
Çevirmen : Barış Tanyeri
Orjinal Adı : Blood Song (Raven's Shadow, #1)
Tür : Epik Fantastik
Sayfa Sayısı : 664
Yayınevi : İthaki Yayınları /2014
GR Puanı : 4.51Arka Kapak : Amazon'a göre Bilimkurgu & Fantazi türünde 2013'ün en iyi kitabı

"Pek çok adı vardı. Daha otuz yaşına gelmemiş olmasına rağmen, tarih ona bol unvan ihsan edilmesini layık görmüştü: Onu bize eziyet etsin diye gönderen deli kralın karşısında Diyar'ın Kılıcı, savaşlar boyunca onu izleyen adamların yanında Genç Atmaca, Cumbraelli düşmanlarına karşı Karanlıkkılıç ve sonradan öğrendiğime göre Büyük Kuzey Ormanı'nda yaşayan esrarengiz kabileler arasında da Beral Shak ur adıyla anılırdı, yani; Kuzgun Gölgesi.

Ama benim insanlarım onu tek bir isimle tanırdı ve onu iskeleye getirdiklerinde aklımda dönüp duran da bu isimdi: Umut Katili. Yakında öleceksin ve ben de bunu göreceğim. Umut Katili."Vaelin Al Sorna, annesinin ölümünün yarattığı üzüntüyü henüz üzerinden atamamışken, kendisini İtikad'ın koruyucusu Altıncı Nişan'ın kapısında, Kral'ın Savaş Lordu olan babası tarafından terk edilmiş olarak bulur. Nişan'a adım attıktan sonra ise artık hayatı eskisi gibi olmayacaktır. Bu inanç koruyucusu savaş okulunda ölümcül sınavlarla boğuşurken, dövüşmenin yanı sıra kardeşliği, sadakati, karanlığı, ihaneti ve hayatta kalmayı öğrenir. Diyardaki kardeşleri ise onun tek ailesidir. On yaşında o kapıdan adım atan çocuk, genç bir adam olduğunda, Diyar'ının en tanınmış figürlerinden biri haline gelmiştir. Krallarla pazarlık yapar, ordular yönetir ve Diyar'ın kâbuslarından Karanlık'la başa çıkmaya çalışır. Artık sadece Diyar'ının değil, tüm dünyanın kaderi onun ellerindedir. Her şeyden öte, Vaelin'in zorlu hayatında böylesine yükselmesini sağlayan gizli ve karanlık bir gücü vardır: Kan Şarkısı.

"Eğer Rothfuss veya Sanderson tarzı fantastik kurgu seviyorsanız, Kan Şarkısı sizin için biçilmiş kaftan."
-Felicia Day-

"Cesur bir kurgu, kadim büyüler, amansız entrikalar ve kanlı bir macera…"
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Merhabalar dostlar!
Evet uzun bir ara verdim yazılarıma farkındayım ama zaman denen illet hiç yetmiyor nedense :)

1 ayı geçkin süredir okumayı sürdürdüğüm bu güzelliği biraz anlatmaya çalışacağım size bugün :)

Elimde uzun süre kalmasının sebebi kesinlikle zamansızlık ve biraz da sindire sindire okumak istememdi. Duygusal yüklü bir kitap olduğu kanaatindeydim. Pek yanılmış sayılmam onu söyleyeyim :D Yalnız öyle 'salya sümük ağlatır' tarzda bir duygu yükü olduğunu düşünmeyin. Burada depresif bir hikaye var. Gizemli, uzun ve kayıplarla dolu bir yolculuk bu. 

Kitabın sizi nereye sürükleyeceğini tahmin etmeniz çok zor. Buna rağmen öyle çok şaşıracağınız bir kısım filan da yok aslında. Ama Vaelin Al Sorna'nın tatlı bir cazibesi var ve kapılmamak pek mümkün değil :)İlk başlarda bu kitabı Locke Lamora'nın Yalanları'yla (yorum için tıkçık :)) kıyaslayıp durdum. Çünkü iki kitapta da kahramanların çocukluklarından giriş yapılmış ve bugünlerine nasıl geldikleri anlatılmıştı. Ama tabii benzerlikleri bu kadardı. Sonrasında olaylar ve kurgu farkı devreye giriyor ve bu iki kitap birbirinden çok ayrı kulvarlarda ilerliyorlar.

Bu kitapta tebessüm çok az. Hikayenin size bir ağırlık yükleyeceğini garanti edebilirim. 

Ve bu kitabın da bir seriye ait olduğu bilgisini vereyim. Seride 3 kitap, 1 yan kitap bulunuyor. Yayınevi devamı için neden bu kadar bekledi bilemiyorum. Bence devamını basmalılar artık. Öyle çok havada bir final yok 1. kitabın sonunda ama kesinlikle devam edeceğim seriler arasında yerini aldı Kuzgunun Gölgesi serisi.

Bir eleştirim var. O da kapakla ilgili. Ana karakterimiz Vaelin Al Sorna'nın en etkileyici özelliği, kuzgun karası gözleri. Ama kapakta ki adamın gözleri (her ne kadar kapağı beğenmiş olsam da) gerçeği yansıtmıyor. Yani bir lens filan da mı takamadınız adama yahu? 

Mesela bakınız yan taraftaki fotoğrafa. Bu da kitabın orjinal kapaklarından biri. İşte! Alın size fıstık gibi, cuk diye Vaelin Al Sorna karakterine oturmuş bir manken :D Tamam bununda göz rengi biraz açık ama bizde ki kadar değil en azından ;)


Kitaptaki ortama alışmanız biraz zaman alacak ki zamanınız da var zaten çünkü uzun soluklu bir kitap. 664 sayfa ve normal kitap boyutundan büyük. Puntoları çok küçük değil ama normale göre küçük. Öyle hemen aksiyon filan da beklemeyin. Ağır gidecek. 

Çok heyecanlandığımı söyleyemem okurken ama sıkılmadım da. Bir ara adrenalin yükselmeye başlamıştı. Böyle giderse bu kitap baş tacım olur diye düşünmüştüm ama sonra eski dinginliğine, sakin anlatımına geri döndü. 

Bu kitabın filmini görmek cidden hoşuma giderdi yalnız :D

Seri şöyle :
Kısacası ben kitabı sevdim. Genel olarak standart bir çizgide gittiği için benden 4 puan aldı. Arada bir heyecanımın tavan yapmasını isterdim doğrusu :/

İthaki Yayınları, fantastiklerde gözde yayınevim olma yolunda koca koca adımlar atıyor, başarılarının devamını diliyorum. :D

Sevgiler :)


Hiç yorum yok:

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe