21.04.2015

Efsane Serisi - Legend Series by Marie Lu
Kitap adı : Efsane


Yazar adı : Marie Lu
Orjinal Adı : Legend (Legend , #1)
Tür : Bilimkurgu, Distopya
Sayfa sayısı : 320
Yayınevi : Pegasus Yayınları

Çevirmen : Sefa Emre İlikli
GR puanı : 4.19


Arka kapak : Gerçek, Efsane'ye dönüşecek

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesişen yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.

"Efsane, söylendiği kadar iyi olmakla kalmıyor, bunu kesinlikle hak ediyor." 
-The New York Times-

"Bir 'efsane' doğuyor." 
-USA Today-

"Bilimkurgu ve aksiyonun heyecanlı bir karışımı... Bu kitap Açlık Oyunları hayranlarına okumaya değer bir şey verecek." 
-Voya-

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kıyamet sonrası dünyada geçen romantik bir gerilim… Efsane'yi elinizden düşüremeyecek ve kesinlikle unutamayacaksınız." 
-Kami Garcia-

"Farklı karakterleri, yüksek tansiyonu ve siyasi entrikalarla dolu ilgi çekici distopik bir dünya. Eğer Açlık Oyunları'nı beğendiyseniz bu kitaba bayılacaksınız." 
-Sarah Rees Brennan-
(Tanıtım Bülteninden)

Okuyupta beğenmeyene denk gelmediğim seri. Farkettiğim günden beri merak ediyordum. 

Entrikalarla dolu bir distopya, Efsane Serisi. Dünya, berbat bir doğal felakete maruz kalmış. Hayatta kalmayı başaranlar da doğamıza uygun olarak yine kümeleşmeye, topluluklaşmaya başlamış. Cumhuriyet adında bir ülkede geçiyor hikaye. Buradaki distopyada çocuklar 11 yaşına geldiklerinde Deneme'ye girmek zorundalar. Testler, sınavlardan geçiyorlar ve aldıkları puana göre geleceklerine, ne olacaklarına karar veriliyor. Bugüne dek bilinen en yüksek puanı almış olan askeri deha June'un abisinin ölümüyle başlıyor olaylar. Bir de diğer taraf var, Day. Kim olduğu bilinmeyen, ülkenin en çok aranan suçlusu bu kişi. June, Day'in peşine düşüyor çünkü abisinin ölümünden Day sorumlu tutuluyor. 

Öncelikle kitap tasarımlarının çok çok çok şık olduğunu söylemem gerek. Bayıldım!!!

Hikayeyi bir June'dan bir Day'dan dinliyoruz. Bu iki karakterin anlatımları için farklı renk basım kullanılmış. Çoookk güzel :)

Son sürat heyecanlı bir hikaye. Hemen de bitiveriyor :/ 
Kitap adı : Deha


Yazar adı : Marie Lu
Orjinal Adı : Prodigy (Legend , #2)
Tür : Bilimkurgu, Distopya
Sayfa sayısı : 371
Yayınevi : Pegasus Yayınları

Çevirmen : Sefa Emre İlikli
GR puanı : 4.31


Arka kapak : Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)Maceranın 2. basamağında ihanetin tadına bakan ikilimiz Day ve June başka yerlere sürükleniyorlar. Aslında anlatılanların doğru olmadığını, ortada çok feci bir entrikanın  döndüğünü keşfediyorlar. Devam kitabı olarak yine ilki kadar iyi bir kurguydu. 


Kime güvenileceğinin bilinmediği, içgüdülerle hareket edilmesi gereken durumlarla karşı karşıya kalıyor kahramanlarımız. Ama öyle de bir finali varkiiiii!!!!!

Yani yazara bir kaç söz etmek isteyebilirsiniz :) Derhal 3. kitaba atlama isteğiyle dolacağınız bir final bekliyor sizi. Neyse ki Pegasus bizleri çok bekletmedi ve 3. kitap kısa sürede raflarda yerini aldı :)Kitap adı : Şampiyon


Yazar adı : Marie Lu
Orjinal Adı : Champion (Legend , #3)
Tür : Bilimkurgu, Distopya
Sayfa sayısı : 360
Yayınevi : Pegasus Yayınları

Çevirmen : Sefa Emre İlikli
GR puanı : 4.40


Arka kapak : Day bir efsane. June ise bir deha. Peki, kim Şampiyon olacak?

June ile Day, Cumhuriyet halkı ve birbirleri için çok fazla fedakârlıkta bulunmuşlardır. Şimdi vatanları bir dönüm noktasındayken June bir kez daha Cumhuriyet'in gözüne girmiş ve hükümetin seçkin çevresinde bir Princeps adayı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Day de yüksek rütbeli bir asker olmuştur. Bir barış antlaşması yürürlüğe girmek üzereyken ortaya çıkan ölümcül bir salgın, Koloniler arasında paniğe yol açmış ve Cumhuriyet'in sınır kentlerini savaş tehdidi sarmıştır. Sadece June bu tehdide karşı ülkesini nasıl savunacağını bilmektedir. Ancak binlerce insanın hayatını kurtarabilmeleri için sevdiği tek erkekten, her şeyini feda etmesini istemek zorundadır. Marie Lu'nun heyecan dolu, macera ve gerilim yüklü üçlemesi şaşırtıcı bir finalle sonlanıyor…

"Sınırları zorlayan bir seri, çoksatan olmayı kesinlikle hak ediyor."
-Barnes and Noble-

"Yaratıcı detaylarla işlenmiş, macera dolu bir aşk hikâyesi." 
-The Los Angeles Times-

"Distopik Efsane üçlemesinin bu son derece canlı finali, beklenmedik detaylarla türünün hakkını veriyor." 
-Kirkus Reviews-

"Lu'nun çıkışı büyüleyici olmuştu. Bu kitap da yeni serileri için umutları artırıyor."
-Publishers Weekly-

"Efsane ve Deha kitaplarını beğenenler bu kitabı kaçırmak istemeyecek."
-New Jersey State Library-
(Tanıtım Bülteninden)


Veee nihayet finali de gördüm :D
Yazar akıcı kalemini yine korumuş ve bol bol aksiyon da katmış serinin son basamağına. 2. kitabın finaliyle dağılan okuru, duyguya boğmadan yine koşturmacanın içine sokmuş. 

Öncelikle ilk kitaptan beri bu seri bana biraz modern Robin Hood hikayesi gibi geliyor. En baştan beri beni rahatsız eden şeyse June karakterinin kişiliğinde duyguya pek yer bırakmaması. Evet, kendisi bir asker ama ne kadar zeki olursa olsun, hem bir çocuk hemde bir kız. Kızlar her zaman daha duygusaldır değil mi? :D

Bir ihtimal filme uyarlansa ve June'u oynayan aktrist tam kitaptaki karakteri yansıtmış olsa 'ne kaa duygusuuuuuzzz, püüü' filan der, 'zavallım Day yaa' diye dövünürdüm sanırım :D June'un duygu düşüncelerini okurken bile itici bir durum vardı ortada, sadece izlesek ne hissederiz kim bilir?

Son kitapta final beni ciddi anlamda sinir etti!!!


Burayı spoiler vermeden anlatamam o yüzden kitabı okumadıysanız yazıya devam etmeyin! Uyarmadı demeyin! ^^
Rahatsız oldum ve paylaşmadan edemiyorum. Okuyanlarınızın fikrini de almak isterim :) Kitabın iyice sonlarındayız efendim, başlıyorum : 


 • June, Koloni tetikçilerinin, Cumhuriyet askerlerini hedef aldığını farketmiştir. Yükseklerden kurşun yağmaktadır. Bir yerden silah kapar ve tetikçilerin olduğu binaya tırmanmaya başlar. Bu arada tetikçileri ufak tefek haklamaya da başlamıştır. Sonra bir bakar ki Komutan Jameson'da çatılardan birindedir ve o da askerlere ateş etmektedir. June aradığı fırsatı bulmuştur. Abisinin katilinin işini kendi elleriyle bitirecektir. Ama o da nesi? Komutan Jameson kendine yeni bir hedef bulmuştur. June ne farketsin? Komutanın hedef aldığı kişi Day'dir!!! June'da Komutanın yanına gidebilmek için koşar da koşar. Bu arada Day iki kez vurulur.                      

Şimdiii! Burada bir okur olarak ne beklediğimi söyleyeyim. Bu komutan zaten June'dan nefret ediyor değil mi? Yani kızı bulsa bir kaşık suda boğacak durumda. Eee bu durumda June'un dikkati kendi üzerine çekmek (takıldığım nokta bu) için elinden geleni yapması gerekmez miydi? En azından bir el ateş edip komutanın gözlerini kendine çeviremez miydi?  Day'a 2 saniye bile kazandırsa kar değil miydi? Sen ki askeri bir dehasın be kızım! Tek silahla tetikçi avlamaya gidiyorsun. 
Elinde tek kurşun kaldığını geç farkediyorsun. Hakladığın tetikçilerin silahlarını da alıp beline koymak yerine (en azından 1 tanesini alsaydın) tekmeleyip aşağılara fırlatıyorsun ve kurşununun biteceği aklına gelmiyor mu?!!! Nerede seri boyunca okuduğumuz mantık abidesi June?Daha sonra bir silah alıyor yerden ama geç kalınmış bir hamle :/


 • Diğer nokta ise Day'in ameliyattan sonraki durumu. Tamam, hafızasında problemler var anlaşılır bir durum. June'a dair hiçbir hatırası yok, ona da peki. June'da Day'in kendisiyle ilgili hatıralarının canlamasını istemiyor, çünkü üzülmesini istemiyor, oldu o da tamam. Day'e bir yabancı (takıldığım nokta bu) gibi davranıyor anıları tetiklenmesin diye ve biricik aşkının hayatından sessizce çekiliyor, buna da peki. Amaaaaa :)

Bütün her şey sadece June ve Day arasında mı yaşandı?
Bu ikisinin arasındaki duygusal bağı sağır sultan bile duymadı mı?
Hadi June çıktı Day'in hayatından. Peki sonraki yıllarda kimse June'la ilgili tek kelime etmeyecek miydi? 
Hiç ortak tanıdıkları mı yoktu? 
Hiçbir konuşmada June'un adı geçmeyecek miydi yani? Üstelik hepsi June'u çok severken?


Bir şekilde buraları uğraşıp mantığa oturtabilirsiniz tabii ama ben memnun kalmadım. 


End of the Spoiler :D


Bu iki kusurla tüm seriyi çöpe atacak değilim elbette :D Efsane Serisi'ni çok sevdim. Kitaplığımın daimi üyeleri olduklarını söyleyebilirim. Hem hikaye hem basım kalitesi çok güzeldi, şıktı. Okura ayrı bir keyif veriyor böyle olması. 

Distopya severlere gözü kapalı tavsiye edebileceğim bir seri deyip yazıma noktayı koyuyorum efendim :)

Sevgiler :)

13 yorum:

 1. Merhaba :) Bloğunuzu ne yazık ki yeni takip etmeye başladım bunu üzülerek söylemek isterim. Kitaplardaki seçimlerinize ve yapmış olduğunuz yorumlara da ayrıca hayran kaldığımı ilgiyle ve severek takip etmeye başladığımı belirtmek istiyorum.
  Bloğunuzda film ve dizelere de yer vermiş olmanız ayrı bir renk katmış artık bunlarında sıkı bir takipçisi olacağım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Hoş geldiniz diyorum öncelikle. Çok mutlu ettiniz beni gerçekten :) Yüzüme kocaman gülücükler kondurdunuz :)) Çok teşekkür ederim <3 Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana ^^

   Sil
 2. :) Selam.. Neslihan arkadaşıma bende katılıyorum bloğunuz benimde ilgi ve beğenimi kazandı. Ve hemen üyeniz oldum. Sizin de bildiğiniz üzere blog sayfaları oldukça fazlalaştı. Ama şunu söylemeliyim ki sizin bloğunuzu diğerlerinden ayıran en temel özelik katmış olduğunuz yorum ve öne çıkardığınız kitaplar, buda bloğunuza içerik olarak oldukça profesyonel bir yapı katmış. Size teşekkür ederim . :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar :) Hoş geldiniz ve sizde beni çok mutlu ettiniz :)) Okurun ya da izleyicinin seyir keyfini bozmamak için elimden geldiğince sürprizleri bozmadan yazmaya çalışıyorum. Rica ederim ve güzel yorumunuza bende çok teşekkür ederim :))

   Sil
 3. Merhaba.Ben de blogunuzu yeni keşfedenlerdenim.Efsane serisinin şampiyon kitabı hakkında verdiğiniz spoilerden ilkine ben de katılıyorum o satırları okurken June'a o kadar çok sinir oldum ki çok yavaş hareketler yapıyor dikkatini dağıtmıyor tam hedefte tutturamıyor ta ki Day vurulana kadar...Ama kitap çok müthişti herkes okumalı diyorum.Yazınızda çok olmuş emeğinize sağlık :)
  sizi bir sorum var cevaplarsanız memnun olurum :
  kitap kapaklarındaki semboller ne anlama geliyor bir bilginiz var mı?(mesela ilk kitap cumhuriyetin bayrağı ikincisi kolonilerin bayrağı falan mı?)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz :) Teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim :))

   Semboller konusunda ufak bir araştırma yaptım fakat bir bilgi edinemedim. Kitapları elime alıp tekrar bir kurcalamamda fayda var sanırım. Her hangi bir bilgi edinirsem ilk işim gelip sizinle paylaşmak olacak :)

   Sil
  2. Teşekkürler. Takipteyim... :))

   Sil
 4. Merhabalar . Beğenmeyene denk gelmedim demişsiniz. Ama bence klişelerle dolu basit bir kitaptı bence watpade koysan sırıtmaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitabı beğenmediğinizi daha düzgün ifadelerle dile getirebilirdiniz bence.
   emek verilmiş ve çoğu kişi tarafından beğenilmiş bir kitaba böyle sıfatlar yükleyip yorum yapmanız bence güzel olmamış ^^

   Sil
  2. @adsız, Wattpad için bir şey demem doğru olmaz, kıyas yapacak kadar wattpad hikayesi okumuşluğum yok. Ama böyle, çok kötüymüşler gibi yermenin de doğru olduğunu düşünmüyorum.

   Netice itibariyle zevklerimiz farklıymış demek ki ve beğenmeyene de denk gelmiş oldum böylece :))

   Sil
 5. Bir şey sorcam bunların filmi var mı ben okudum bunları çok güzeldi bir de izlemek isterdim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an filmleri yok ama yapılmasını bende çok isterim :)

   Sil
 6. Ua ben şeyi meram ediyorum june anden den hiç hoşlandj mı ve kitabın sonunda june ve anden resmi olarak sevgiliyle. Karşılaştılar karşılaşınca june dost dedi day e yani arlarındakş aşk bitmiş mi

  YanıtlaSil

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe