7.04.2016

Kralların Merhameti - The Grace of Kings by Ken Liu


Kitap Adı : Kralların Merhameti (Karahindiba Hanedanlığı, #1)

Yazar Adı : Ken Liu
Çevirmen : Can Erhan Kızmaz
Orjinal Adı : The Grace of Kings (The Dandelion Dynasty, #1)
Tür : Epik Fantastik
Sayfa Sayısı : 600
Yayınevi : İthaki Yayınları /2016
GR Puanı : 3.74


Arka Kapak : Nereden geldiğinizi bilmeden nereye gideceğinizi nasıl bilebilirsiniz? Ken Liu’nin geçmiş ve geleceği eşsizce harmanladığı, kendisini silkpunk türünün yaratıcısı yapan epik fantazi serisi Karahindiba Hanedanlığı’nın ilk kitabı Kralların Merhameti, türe yepyeni bir soluk getiriyor.
Göklerden gelen mekanik kanatlı bir adam, tiran İmparator Mapidéré’ye suikast düzenler. Orta halli bir ailenin hilebaz, serseri oğlu genç Kuni Garu ise bu olaya şahit olur. Hırslı Kuni Garu’nun hayatı, tanık olduğu bu etkileyici olayın da etkisiyle değişmekle kalmayacak, onu zorlu bir direnişe ve devrime götüren yolun ilk adımı olacaktır.
Görevden azledilmiş bir dükün korkusuz oğlu Mata Zyndu da ailesinin hakkı olan yeri almak ve tiranlığa karşı durmak için bu başkaldırıda Kuni Garu ile birlikte şekil değiştiren tanrılara, ipek dokumalı hava gemilerine ve büyük ordulara karşı savaşmaya hazırdır. Asıl mücadele ise savaştan sonra başlayacaktır…
Kralların Merhameti’nde yarattığı silkpunk alttürüyle epik fantaziye Doğulu bir yorum getiren Ken Liu’nin entrikalar ve efsanevi savaşlarla dolu tuhaf, kendine has dünya yaratımı heyecanlı bir yolculuğun kapılarını aralıyor.


Daha önce  CNR kitap alışverişi yazımda bahsetmiştim bu kitaptan biraz. Tavsiye üzerine aldığım kitaplardan biriydi. Eh, kitap İthaki Yayınları'ndan çıkmış ve bir de epik fantastik olunca aldığım gibi okumaya başladım.

Seride 3 kitap var. 2. kitap henüz yurtdışında da çıkmadı. Çıktığı zaman bizde burada çok beklemeyiz diye tahmin ediyorum. 

Kitap kapağında, kitabın Taht Oyunları kadar yoğun olduğu yazıyor. Kesinlikle çok doğru bir yönlendirme bu.

Kitabı bitirmem 1 ay sürdü. Ama ağır okumaya karar vermiştim. Zaten sayfa sayısı 600 ve puntoları küçük. Bir gün 1 bölüm, bir gün 50 sayfa giderek okudum. Çok fazla karakter var. Bir noktadan sonra biraraya geliyorlar ama bu biraraya gelme süreci uzun sürüyor. Bu sebeple ya kitabı çok seveceksiniz ya da 'nereden aldım bunu yaa?' diyeceksiniz :) 

Kitapta geçen isimler alıştığımız isimlerden farklı. Bu da ek bir dezavantaj okur için. Okuma akıcılığını biraz sekteye uğratıyor yani. 

Kuni Garu isimli bir karakterimiz var. Bu karakterin gençliğinden giriş yapmış yazar. Önce Kuni Garu'nun az çok nasıl bir adam olduğunu anlatıyor okura. Bu arada diğer karakterleri de araya sıkıştırıp size tanıtıyor. Karakterler yaş aldıkça olaylar gelişiyor. Kan, savaş, mitolojik tanrılar, fantastik varlıklar, zeka, strateji, hırs, arkadaşlık, az buçuk aşk karması ama daha çok savaş ağırlıklı bir roman. 

Kitapta post-it yapıştıracağınız, dikkatinizi çekecek çok fazla yer var. 1000 Kitap'a 11 alıntı eklemişim ben. En beğenileni ise şuydu:

"Efendim, ıslah olmuş bir adam doğuştan erdemli olan on adamdan değerlidir; zira günaha çağrının ne olduğunu bildiğinden, yolundan sapmamak için sonuna kadar mücadele edecektir."

Büyük bir hikayeye sağlam bir giriş, birazda gelişme izlenimi bıraktı bende kitap. Umarım kalitesi devam kitaplarında katlanarak artar. Zaten 2. kitabın ana konusuna dair ufak bir başlangıç yapmış yazar. 

Okumaya cesaret edeniniz olursa, umarım benim kadar keyif alır :)

Sevgiler :) 


Hiç yorum yok:

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe