7.04.2016

Yıldız Tozu - Stardust by Neil Gaiman


Kitap Adı : Yıldız Tozu

Yazar Adı : Neil Gaiman
Çevirmen : Berat Çelik
Orjinal Adı : Stardust
Tür : Romantik, Fantastik
Sayfa Sayısı : 273
Yayınevi : İthaki Yayınları /2014
GR Puanı : 4.05


Arka Kapak : Kadim İngiltere’nin huzurlu tarlaları ve çayırlarında, bir granit çıkıntısının üzerinde 600 yıldır duran küçük bir köy vardır. Hemen doğuda köye ismini veren upuzun bir taş duvar yükselir. İşte burada, Duvar Köyü’nde, genç Tristran Thorn kalbini, akıllara zarar veren güzellikteki Victoria Forester’a kaptırır. Ve işte burada, yepyeni bir Ekim arifesinde, Tristran aşkına bir söz verir – bu öyle hızlı edilmiş bir yemindir ki, onu duvardaki tek gedikten dışarı, çayırların ötesine ve hayatının en heyecanlı macerasına yollayacaktır.


Uzun zamandır merak ettiğim ve filmine bayıldığım bir kitaptan ve tabi film uyarlamasından bahsedeceğim bugün.

Neil Gaiman zaten çok merak ettiğim bir yazardı. Elimden geldiğince, fırsat buldukça filan kitaplarını topluyorum. Tabii ki amacım bütün kitaplarını okumak ve bu yolda yavaş yavaş ilerliyorum :) Yıldız Tozu, yazarın okuduğum 3. kitabı.

Şimdiye kadar edindiğim izlenim yazarın çok acayip bir hayal gücüne sahip olduğu. Kendini tekrarlayan biri değil ve kalemini seviyorum.

Gelelim kitabımıza :) Sihirler, cadılar, fantastik yaratıklar yani fantastik bir dünyadan bekleyeceğiniz çoğu şey var bu romanda. Olaylar Tristran Thorn adında bir gencin etrafında dönmekte. Kasabanın en güzel kızına aşkını ispatlamak isteyen genç adam, Duvar adında bir köyde yaşamaktadır. Bu köyde gerçekten boylu boyunca uzayıp giden bir duvar bulunmaktadır ve bu duvarın diğer cephesine geçmek yasaktır. Günün birinde Tristran, biricik aşkı Victoria ile sohbet ederken gökten bir yıldız kayar. Victoria, Tristran'a o kayan yıldız kendisine getirmesi karşılığında ne dilerse yapacağı vaadinde bulunur ve Tristran'ın Duvar'ın ötesinde yaşayacağı macera başlar.

Tabii ben önce filmi izlediğim için, hatta neredeyse ezberlediğim için okumakta zorlanmadım. Az çok nereden ne geleceğini biliyordum. Fakat buna rağmen sıkılmadım. Her uyarlamada olduğu gibi bu uyarlamada da farklılıklar mevcut. Yalnız kitap bittikten sonra çok nadir olan bir durum çıktı ortaya. Film uyarlaması kitaptan daha iyi diye düşündüm :)

Gelelim filmimize :Film Adı : Yıldız Tozu
Orjinal Adı : Stardust
Yapım Yılı : 2007
Yönetmen : Matthew Vaughn
IMDb Puanı : 7.7
Tür : Fantastik, Macera
Süre : 127 dk.


Konusu : 
"Stardust”ta sevdiği kadının kalbini kazanabilmek için Yvaine adlı yıldızı sönmek üzere olan bir oyuncuya yeniden hayat vermeye söz veren Tristian’ın öyküsü anlatılır. Tristian ile Yvaine beraber çıktıkları macerada Kaptan Shakespeare adlı bir korsan ve şeytani ruhlu bir cadıyla yüz yüze gelmek zorunda kalacaklardır.
Filmde ciddi iyi bir kadro var. Hepsi de rolünün hakkını veriyor.

Hikayesi, efektleri, oyunculuklar, senaryo her tarafına bayıldığım filmlerden biridir Yıldız Tozu. DVD'si izlenmekten yıpranmış durumda :)

Kitapla ilgili kısımda bahsettiğim gibi, işlenişte farklılıklar, eksikler, fazlalıklar var. Ama kitaptan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Film daha umutlu, duyguyu izleyene daha iyi aktarıyor.Ek olarak DVD'de oyuncu röportajları bulacaksınız. Bu kısım sık izlediğim bir kısım değil ama keyifli olduğunu hatırlıyorum.

Filmde gözüme batan tek nokta cadıların makyajı. Gerçekçiliği yetersiz. Onu da yapım yılına vermek gerek.

Şuraya da bir fragman bırakalım, izlemeyeniniz varsa bir ön fikir edinsin.


Okumak isteyene keyifli okumalar, izlemek isteyene iyi seyirler diliyorum :)

Sevgiler :)


Hiç yorum yok:

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe