13.03.2015

Sayılarla Dünya - Numberland by Mitchell Symons


Kitap adı : Sayılarla Dünya


Yazar adı : Mitchell Symons
Orjinal Adı : Numberland
Tür : Bilim
Sayfa sayısı : 288
Yayınevi : Yabancı Yayınları

Çevirmen : Şeniz Kurultay
GR puanı : 4.00


Arka kapak : Üzerinde yaşadığımız dünya büyüleyici gerçekler ve istatistiklerle dolu. Sayılarla Dünya, etrafımızda olan biteni sayılar aracılığıyla görmemizi sağlayarak, en etkileyici detayları gözler önüne seriyor. Örneğin; bir pulu yaladığınızda 0,1 kalori almış olduğunuzu biliyor muydunuz? İki dakika boyunca kahkaha ile gülerek 3,5 kalori yakabileceğinizi? Ya da tuvalete düşürdüğü diş fırçasını alıp, tekrar kullanan erkeklerin yüzdesini? Peki, ya dünyadaki en sevilen içecek olan kahvenin her yıl 400 milyar fincan tüketildiğini? Sayılarla Dünya, sizi etkileyici detayların ve istatistiklerin arasında keyifli bir beyin jimnastiğine davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Öncelikle çok cici bir kitap olduğunu söylemem gerek. Ben çok eğlendim. Böyle bilgiler edinmek hoşuma gidiyor. İlginç şeyler var :) Nasıl bir kitaptır bu diye merak edenleriniz vardır. 


Örneklerle açıklamaya çalışacağım, şöyle ki : 


Tıpta 'bipolar bozukluk' olarak biliniyor bu gülme hastalığı. Çok fena haldelerdi toplum olarak tahminen :)


Ne kadar güzel bir uygulama değil mi? Yakın bir zaman önce İsviçre'ye giden bir arkadaşım, ziyarete gittiği evdeki manzarayı anlattı. 'Evin her köşesinde geri dönüşüm için poşetler var, tüm atıkları ayırıyorlar' diye izleniminden bahsetti. Keşke bizde de bu duyarlıklık olsa!

Çıldırııın, çıldırııın, 

çıldırııııınnn! :)

80.000!!! 


Vay arkadaş yahu!

Bu bilgiler bööööyle uzayıp gidiyor işte :) Bol bol 'Hadi canım!' 'Yuuuhhh!' 'Neee?' gibi şeyler mırıldanmanız olasıdır :)

Benim için çok keyifli bir serüvendi. Tabii bütün bilgileri aklımda tutmak gibi bir yeteneğim yok ama ara ara tekrar elime alıp bakabilirim :)

Son bir örnek daha vereyim. Bir yerde, kanguruların doğdukları zaman ağırlıklarının 1 gr.ın altında olduğu ve çay kaşığına sığabilecekleri yazıyor. Arkadaşımla 'o nası iş?' dedik. Aradım nette, belki bir şeyler bulabilirim dedim. Bakın ne buldum :)İlginç hmm? :DSevgiler :)
Hiç yorum yok:

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe