1.07.2015

The 100 (2014 - Dizi)Dizi Adı : The 100
Orjinal Adı : The 100
Yapım Yılı : 2014 -
Yönetmen : 
Dean White, Omar Madha, P. J. Pesce
IMDb puanı : 7.9
Tür : Dram, Bilim - Kurgu
Süre : 43 dk. Konusu : The 100, Kass Morgan’ın yakında çıkacak olan aynı adlı kitap serisinden uyarlanan bir kıyamet sonrası draması.

97 yıl önce nükleer Armageddon, Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar. Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir fakat Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.


Dizinin tanıtımını ilk görüşümü hatırlıyorum. Çok ilgimi çekmişti ve izleme listeme almıştım. 

Yukarıda gördüğünüz resim Dünya'dan kaçmayı başaran insanların yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları uzay gemisi, Ark.

Nükleer felaket sonrası, uzayda yaşam mücadelesi veren insan ırkı tam 3 nesil atlatmış. Ark'ta yaşıyorlar. Hükümet, nüfus artışı nedeniyle büyük sıkıntı içinde. Düşünsenize, 400 olmuş 4000! Durumları o kadar çıkmazda ki en ufak bir hata idam cezasına çarptırılmalarına yol açıyor. Çıkış yolu bulamayan yönetim, 18 yaş altı ve mahkumiyeti devam eden 100 kişilik bir grubu Dünya'ya göndermeye karar veriyor. 

İlk sezon oldukça aksiyon odaklı. Bu arada insan ilişkilerine de yer verilmiş. Ara ara karakterlerin geçmişlerine bakış atıyoruz. Bir yandan da Dünya'da verdikleri yaşam mücadelesini izliyoruz. Toplam 13 bölüm.

Sevdim diziyi. Görsel olarak da beğendim. Bazı bölümler fazla karanlık olduğundan, kimin nerede olduğunu görmeye çalışmak biraz can sıkıcı sadece. 2. sezona da giriş yaptım ama henüz tamamlayamadım. 


Yorumlarda 2. sezonun çok daha fazla beğeni aldığı dikkat çekiyor. Yani diziyi yarım bırakmaya niyetim yok :D

Uyarlama olarak bakıldığında durum (ilk sezona bakarak değerlendiriyorum) pek iç açıcı değil. 

Ana hatlar haricinde kitapla benzerlikleri çok çok az. Kitap ne kadar durgunsa dizi bir o kadar hareketli. 

Aslında bu diziye uyarlama gözüyle bakmamak gerek. Bakmayın! Benim gibi hayal kırıklığına uğramayın!!

Kitabın yazarı Kass Morgan, dizinin senaristliğini de yapıyor aslında ama neden bu kadar fark olmasına müsaade etti? Buna anlam veremiyorum. 

Dizi olarak bakıldığında böyle bir konuya aksiyon mutlaka lazım. Güzel de olmuş, söylediğim gibi sevdim de ama uyarlama dizi olduğu için bu kadar fark olmasını yadırgamadan edemiyorum :/

İlk sezon zaten tanışma sezonu olduğundan ilk bir kaç bölüm kimin kim olduğunu öğreniyoruz. Karakterleri tanımaya başlıyoruz. Henüz karakterler arasında favorim yok. Öne çıkan bir kaç isim var sadece o kadar ;)

Böyle de ip ucu vereyim merak edenlere :D
Sonuç olarak elimizde büyük bir grup genç var. Belki eften püften, belki ciddi suçlardan ceza almışlar. Aynı zamanda asiler! Dünya'ya ilk ayak basışları. Neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar ve haklılar. Çünkü Dünya yaşanılır hale gelmiş olsa bile akıllarına gelmeyecek tehlikelerle dolu. 

Kimse kimseye güvenemiyor. 

Böyle bir grup içinde çıkabilecek kaosu bir düşünün, dizinin aksiyonunu az çok tahmin edebilirsiniz :)


Ana karakterlerimizin bir kısmı ise şöyle:


Soldan sırayla gidelim:

1 - Bellamy Blake (Bob Morley), kendisi Dünya'ya gönderilen geminin kaçak yolcusu.

2 - Finn Collins (Thomas McDonall), liderlik potansiyeli taşıyan karakterlerden biri.

3 - Clarke Griffin (Elize Taylor), Ark doktorunun kızı. Kendiside bu yönde eğitim almış biraz. O yüzden grup için çok önemli bir karakter.

4 - Jasper Jordan (Devon Bostick), diziye renk katan karakterlerden biri. Bir ara fena üzdü yalnız...

5 - Octavia Blake (Marie Avgeropoulos), yıllar yılı kapalı kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuştuğundan ne yapacağını pek kestiremeyeceğiniz bir karakter. Kendisi Bellamy'nin kardeşi olur. Yani Bellamy'nin kaçak yolcu olma sebebidir. 
İşte bu 100 kişi Dünya'da onlardan başka insan olmadığına, kalmadığına inanıyor. 

Peki ya yanılıyorlarsa? 
Gençlik dizisi olduğundan aşırı beklentiye girmemenizi ve kitabı okuduysanız, okuduklarınızı tamamen ayrı bir rafa kaldırıp diziye öyle başlamanızı öneririm.


Sevgiler :)

2 yorum:

  1. İlk 5-6 bölüm standarttı ama sonrası çok hoşuma gitti

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, bende aynı fikirdeyim :) 2. sezonda bir kaç bölüm de izledim ve epey hareketli :)

      Sil

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe