9.06.2015

Başka Dilde Aşk - Archer's Voice by Mia Sheridan

Kitap adı : Başka Dilde Aşk


Yazar adı : Mia Sheridan

Çevirmen : Hanife Albayrak
Orjinal Adı : Archer's Voice
Tür : Yeni Yetişkin, Aşk

Sayfa sayısı : 392
Yayınevi : Yabancı Yayınları / 2015

GR puanı : 4.52


Arka kapak : New York Times, USA Today ve Wall Street Journal Çoksatan Romanı Başka Dilde Aşk, korkunç bir gecenin hatıralarına zincirlenmiş bir kadının ve sevgisiyle o zincirleri kırabilecek adamın hikâyesi. Geçmişin acı yüklü izlerini taşıyan sessiz bir adamın ve sesini bulmasına yardım edebilecek kadının hikâyesi. Acının, kaderin ve aşkın iyileştirici gücünün hikâyesi…
(Tanıtım Bülteninden)


Merak edilen ve çok beğeni toplayan kitaplardan birini biraz kurcalayayım istedim bugün :)

Duygusal bir roman. Ağır yükler dolu bir roman. Güzel evet ama ben beklediğimi alamadım...

Konudan bahsedelim biraz. 

Bree isminde bir kızımız var. Zor zamanlar geçirmiş, babasının ölümüne şahit olmuş ve günün birinde 'benim buradan gitmem lazım' deyip bir süreliğine yaşadığı yeri terk etmeye karar vermiş. 

Sessiz, sakin bir sahil kasabasına yerleşiyor köpeğiyle birlikte. Daha ilk günden bu kasabayı sevmeye başlıyor. Arkadaş ediniyor ve tuhaf bir adamla karşılaşıyor. 

Üzerindeki kıyafetler ona ait değilmiş gibi duran, saçı sakalı birbirine karışmış genç bir adam bu, adı da Archer :)

Kitabın anlatımı güzel, çevirisi güzel. Bir yerde sıkıntı vardı. Archer'ın başından geçenlerin anlatıldığı bölümlerden birinde yaşının 7 olduğu, diğerinde daha büyük bir yaş yazması gerekirken yaşının 6 olduğu gözüme çarpmıştı. Bunu da çevirmenimiz Hanife hanım dikkate alıp cevap yazdı sağolsun. Kitap 2. basıma giderse, yayınevinden hatanın düzeltilmesini isteyecek. :)

Kitapla ilgili bilgi sahibi olmayan okurlar yazıma burada bir ara vermenizi öneririm ki hevesiniz kaçmasın :) 

Kitapla ilgili sıkıntıları anlatmaya geçiyorum şimdi. 
Okumadıysanız, kendiniz ne olduğunu 
görmek istiyorsanız, 
yazıya devam etmeyin emi? ;)


Archer çocukluğunda bir kaza geçirmiş ve bu nedenle konuşamıyor. Bree'nin ise babası işitme ve konuşma engelli bir adammış. Bu nedenle Bree karakteri işaret dilini konuşabiliyor.

Archer konuşamadığından kasaba tarafından dışlanmış bir çocuk. Yalnızmış, çok çok yalnız. Kasaba dışladıkça Archer kendini çekmiş, Archer kendini çektikçe kasaba dışlamış filan. Bu kısır döngü nedeniyle de Archer karakteri, kasaba halkı tarafından kaba, kavgacı ve yabani olarak biliniyor.

E bu yabani çocukla kim iletişime geçiyor dersiniz? :D

Evet doğru bildiniz, cevap Bree :D

Burada iletişim sıkıntısı çeken konuşamayan bir çocuk ile, fiziksel sağlık problemi yaşamayan ve psikolojik yükler taşıyan bir kızın ilişkisi var. Bir kaç yıl önce kitapla aynı ismi taşıyan Türk yapımı bir film izlemiştim. Orada sağlıklı bir kız ve konuşma-işitme engelli bir erkek karakter vardı. Bu aşinalık nedeniyle bana bir negatiflik çöktü tabii. Yanlış anlaşılma olmasın, kitapla bahsettiğim filmin benzer yönleri karakterlerin sağlık durumları ve iletişim sıkıntısının yarattığı özgüven problemleri sadece. Konu ve kurgu farklı kulvarlarda, onu belirteyim. Ama aşina oldum bir kere ne yaparsınız? :D

Diğer bir sıkıntımsa şu: Koca kasabanın Archer'a sırt çevirmesine bir nebze anlam verebilirim ama bazı karakterler var ki işte onların sırt çevirmesine hiçbir anlam veremem, veremedim, veremeyeceğim!

Ayrıca finalde öyle bir şey oldu ki! 'Aklıma gelen başıma gelirse bu kitap işi Türk filmine bağlayacak!!' dedim ama aklıma gelen başıma gelmedi, iyi ki de gelmedi :)

Bir kaç nokta daha var aslında ama onlardan bahsetmeyeyim hiç. Böyle yazdıkça kitabı kötülüyormuşum gibi hissediyorum da :/ Yazıya ara verenleriniz buradan devam edebilirler ;)Daha önce de dediğim gibi kitap güzel. Hatta duygusal bir döneminizdeyseniz ağlayabilirsiniz bile. Bende beğendim ama beklediğim kadar etkileyici bulmadım. O yüzden 3 puan aldı benden. 

Ek olarak geçenlerde kitabın film haklarının satın alındığını ve yazarın senaryo üzerinde çalıştığını da öğrenmiş bulunuyorum. Terabitia Köprüsü filminin yapımcısı Lauren Levine üstlenmiş filmin yapımcılığını. Durum böyle olunca filmle ilgili umutlarım büyüyor tabiii :) 

E hadi bakalım, çıksın da izleyelim :))

Şuraya da bir ön okuma bırakalım ;)Sevgiler :)

Hiç yorum yok:

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe