3.02.2015

Muhteşem Gatsby - The Great Gatsby (2013)

 Film Adı : Muhteşem Gatsby
Orjinal Adı : The Great Gatsby
Yapım Yılı : 2013
Yönetmen : Baz Luhrmann
IMDb puanı : 7.3
Tür : Dram, Romantik,
Süre : 143 dk.


Konu : Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway, 1920'lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York'a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway'in alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın, örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su  yüzüne çıkacaktır. (Alıntıdır : Sinemalar.com)


F. Scott Fitzgerald'ın kitabından yapılan bu sinema uyarlamasını ben sevdim. Filmle kitap arasında tutarsızlıklar var tabii. Ama %100 beyaz perdeye yansıtılan diyaloglarda mevcut. 
Konusu biz Türk halkının zaten çok aşina olduğu bir konu. Zengin kız / fakir oğlan. Zaten bu sebeple yani aşinalığımızdan kaynaklı, film vizyona girdiğinde olumsuz eleştiriler aldı. 

Yozlaşmanın içinde kendini koruyan/koruyamayanları rahatlıkla görebilirsiniz bu yapımda. Zenginlikle oluşturulan arkadaşlıklar, vefasızlıklar, kararsızlıklar, pişmanlıklar, aldatmacalar ve çıkar çatışmaları gözünüze gözünüze girecektir.Ayrıca görsel olarak harika bir film izleyeceğinizi garanti edebilirim. Zaten Leonardo DiCaprio'nun oyunculuğuna bayılıyorum ben. Kitabı okuduktan sonra filmi izledim ve Jay Gatsby karakterinin beyefendiliğinin ekrana ne kadar güzel yansıdığına şahit oldum. Özellikle bir sahne var, Leonardo oynadığı karakterin heyecanını o kadar güzel anlatıyor ki, izlerken insanın yüzüne tebessümü yapıştırıveriyor :)


Oyuncularımıza bir bakalım mı?


Nick Carraway : Tobey Maguire oynuyor, rolüne yakışmış kendisi. Örücek Adam'dan beri çok sevdiğim aktörler arasındadır.Jay Gatsby : Leonardo DiCaprio oynuyor. Bu adamın oyunculuğu tıpkı şarap gibi. Yıllandıkça daha da güzelleşiyor bana göre.
Daisy Buchanan : Carey Mulligan oynuyor. Tıpkı kitapta anlatıldığı gibi muhteşem bir güzelliği var. Çok doğru seçim yapılmış.

Tom Buchanan : Joel Edgerton oynuyor. Kendisini Warrior - Büyük Dövüş (2011) filminde de çok beğenmiştim ki izlenmesi gereken filmlerdendir. Yine konuşturmuş oyunculuğunu. 

MeyerWolfsheim : Amitabh Bachchan oynuyor. Hint filmlerinden tanıdığımız aktörü bu filmde görmek hoş oldu.
Fragman için buraya tıkçık :)


Kitabı okuduktan sonra filmi izlerseniz, oluşan boşlukların rahatlıkla dolduğunu görebilirsiniz.


İyi seyirler :)

Kitap incelemesi için buraya bir tıkçık :) 


Hiç yorum yok:

Search

Gelenimiz Gidenimiz :)

İzleyİcİler

Neler okuyorum?

Her Gün
Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler
Middlesex


Angel's books's favorite books »

2022 Reading Challenge

2022 Reading Challenge
angelsbooks has read 2 books toward her goal of 100 books.
hide

Angel's books's bookshelf: read

Yakıcı Sır
Korku
Kimi Seçtiğine Dikkat Et!
Kime Dokunduğuna Dikkat Et!
Kalpsiz
Barbarlar Şehri


Angel's books's favorite books »
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Bumerang - Yazarkafe